
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 500 kHz |
| Min Input Voltage | 12 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 13.5 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Power Dissipation | 650 mW |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Supply Voltage | 12 V |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Topology | Flyback, Boost, Buck-Boost |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 50 ns |
| Rise Time | 50 ns |
| Input Current | 11 mA |
| Nominal Input Voltage | 25 V |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
Stock: 2513
Distributors
pcbx
Unit Price$0.81483
Ext.Price$0.81483
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.81483 | $0.81483 |
| 10 | $0.59187 | $5.91870 |
| 25 | $0.53614 | $13.40350 |
| 50 | $0.50434 | $25.21700 |
| 100 | $0.47443 | $47.44300 |
| 300 | $0.45025 | $135.07500 |
| 500 | $0.42730 | $213.65000 |
| 1000 | $0.41271 | $412.71000 |
